Bezpieczeństwo przede wszystkim – podstawowe zasady

Uncategorized

Airsoft jest ogólnie bezpiecznym sportem, o ile przestrzegane są podstawowe zasady. Doświadczeni gracze wiedzą, że gogle i ochrona głowy to podstawa. Żółtodzioby mogą sobie ważyć lekce te zasady, ale jak oberwą w oko, od razu nabiorą rozsądku i nałożą te cholerne okulary w try miga.

Broń ZAWSZE powinna być skierowana w bezpiecznym kierunku

To jest podstawowa i bezdyskusyjna zasada bezpieczeństwa broni. Bezpieczny kierunek oznacza, że broń jest skierowana tak, że nawet gdyby wystrzeliła, nie spowodowałaby obrażeń ani uszkodzeń. Kluczem do tej zasady jest kontrolowanie, gdzie lufa lub przedni koniec lufy jest skierowany przez cały czas. Zdrowy rozsądek dyktuje najbezpieczniejszy kierunek, w zależności od różnych okoliczności.

Nie trzyma się palca na spuście aż będzie się gotowym do strzału

Trzymając pistolet, palec powinno się kłaść na kabłąku spustowym lub wzdłuż boku pistoletu. Dopóki nie jest się gotowym do strzału, nie dotyka się spustu.

Broń powinna być ZAWSZE rozładowana aż będzie gotowa do użycia

Za każdym razem, gdy podnosi się broń ASG, włączyć należy bezpiecznik, jeśli to możliwe. Gdy broń ma magazynek, dobrze jest wyjąć go przed otwarciem mechanizmu i zajrzeć do komory, w której nie powinna znajdować się amunicja.

Opróżnianie do końca, sprawdzanie ładownic

Zarówno AEG, jak i GBB zwykle zostawiają kulkę w komorze hop up po wyjęciu magazynka. AEG zabezpiecza się oddając 2-3 strzały na wpół z wyjętym magazynkiem w bezpiecznym kierunku przed opuszczeniem obszaru gry, a następnie odłączając baterię.

Niektóre GBB można całkowicie wyczyścić kilkukrotnie wsuwając zamek z wyjętym magazynkiem, a następnie sprawdzając czy komora jest czysta, zaglądając do części wyrzutowej, a nie w dół lufy.

Inne GBB, takie jak Glocki KWA, wymagają ręcznego wypchnięcia kulki z komory za pomocą wyciora do czyszczenia lub podobnego narzędzia. Warto też upewnić się jaki stan mają magazynki w ładownicach: https://www.taiwangun.com/pl/ladownice.

Ochrona twarzy

Grając w ASG zawsze należy nosić jakąś ochronę twarzy, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia wzroku, zębów i wrażliwych części jak nos. Bez okularów, gogli i maski na twarz nie ma co się pokazywać na polu walki.

Obuwie

Solidna para butów, takich jak buty trekkingowe lub buty wojskowe, jest niezbędna do airsoftu, szczególnie na terenach leśnych. Muszą one zapewniać wsparcie kostki, aby zapobiec urazom na przykład w wyniku upadku z okopów i potknięcia się o korzenie.