Cięciwa – ważny element każdego łuku

Nie tylko broń

Uprawianie sportu ma dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie i kondycję fizyczną – niezależnie od tego, jaka to dyscyplina sportowa. Dla miłośników spokojnych sportów prawdziwą gratką może być uprawianie łucznictwa. To sport, który uczy koncentracji, precyzji i pozytywnie wpływa na modelowanie górnych partii ciała, w tym przede wszystkim ramion. 

Łęczysko i cięciwa – dwa najistotniejsze elementy 

Każdy łuk to jak widać już na pierwszy rzut oka dwa najważniejsze elementy – sprężysty pręt zwany łęczyskiem oraz cięciwa, czyli cienka linka zamocowana na gryfach, które znajdują się na dwóch krańcach łęczyska. Aby oddać strzał, musi być ona odpowiednio napięta, dlatego to jak wybrać cięciwę do łuku, jest bardzo istotne dla jakości i mocy strzelania – to ona odpowiada za prędkość i siłę wystrzału. Jej rodzaj jest uzależniony od kilku parametrów – dobiera się ją między innymi adekwatnie do modelu łuku – pod tym względem może różnić się liczbą nici, np. może być ich 8, 10, czy 12. Ale to nie tylko to jest ważne przy doborze prawidłowiej cięciwy.

 

Długość łuku a długość cięciwy 

Jednym z najważniejszych parametrów jest także długość cięciwy – musi być ona idealnie dobrana do długości łuku. W tym celu należy zmierzyć łuk, czyli odległość pomiędzy wcięciami na cięciwę w stanie spoczynku. Od tego pomiaru odejmuje się jeszcze 3,5 cala, co w efekcie daje odpowiednią długość cięciwy. Dla osób, które są dopiero początkujące w łucznictwie, może być to problemem, dlatego najlepiej skorzystać z pomocy znawcy w tym zakresie. 

Cięciwa do łuku – jak wybrać i na co jeszcze zwrócić uwagę? Inne parametry, które brane są pod uwagę przez łuczników, to także wytrzymałość cięciwy. W zależności od tego, z jakiego została wykonana materiału, jej wytrzymałość może być większa lub mniejsza. Ponadto cięciwa może także różnić się kolorem, co da wielu osób także odgrywa ważną rolę. Dobierając więc cięciwę do łuku należy kierować się tymi kilkoma parametrami, dzięki temu strzelanie z łuku będzie najbardziej komfortowe oraz efektywne.