Pistolet gazowy nie tylko do samoobrony

Broń gazowa nie jest pojęciem jednoznacznym, dla części osób będzie to broń na kulki, plastikowe lub stalowe, dla innych będzie to pistolet na gaz łzawiący lub pieprzowy. Wyjaśniamy, czym się różnią.

Pistolet na gaz

W nomenklaturze prawnej znajdziemy takie określenie jak ręczny miotacz gazu, które odnosi się do broni wyrzucającej w stronę napastnika gaz łzawiący lub pieprzowy. Może ona mieć formę przypominającą spray lub broń palną. Właśnie ta druga wersja nazywana jest często pistoletem gazowym. Taka broń służy typowo do samoobrony i, co ważne, nie potrzeba na nią żadnego zezwolenia.

Pistolet na kulki

Pistolet gazowy na kulki bardziej przypomina broń palną, i w niektórych przypadkach może nawet wymagać analogicznego pozwolenia. Taka broń działa jednak jak wiatrówka, a kule wyrzucane są dzięki sile gazu pochodzącego z naboju co2.
Taka broń niby też może służyć do samoobrony, ale tylko jako czynnik psychologiczny. W większości przypadków postrzelenie kogoś z takiej broni zastawi tylko niewielkiego, niegroźnego silnika. Specjaliści od samoobrony odradzają jednak wykorzystywanie tego typu pistoletów gazowych, w przypadku gdy napastnik jest uzbrojony, bo może go to sprowokować do jej użycia.
Pistolet gazowy z kulkami zdecydowanie bardziej sprawdza się w celach sportowych i rekreacyjnych, można ćwiczyć z jego pomocą strzelanie do tarczy lub puszek po piwie. Oczywiście z takiej broni nie strzelamy ani do ludzi ani do zwierząt.

Dodaj komentarz