Czym kierować się przy wyborze gazu pieprzowego?

Jednym z popularnych i legalnych w Polsce sposobów samoobrony są gazy pieprzowe: https://ostry-sklep.pl/gazy-pieprzowe-i-obronne. Zawierają substancje na bazie wyciągów z roślin pieprzowych, które działają drażniąco. Wywołują one reakcje alergiczne organizmu, takie jak łzawienie, pieczenie skóry i trudności w oddychaniu. Zaletą stosowania gazów pieprzowych jest ich krótkotrwałe działanie, które nie powoduje trwałych skutków zdrowotnych, a ma na celu tymczasowo obezwładnić napastnika. 

Wybór gazu pieprzowego

O tym, jak wybrać gaz pieprzowy, decyduje wiele czynników. Zwrócić uwagę należy na pojemność gazu pieprzowego. Przy częstym używaniu np. w przypadku służb mundurowych, lepszym rozwiązaniem będzie większe opakowanie. Mały gaz pieprzowy przyda się do codziennego noszenia w celu zapewnienia ochrony np. podczas wieczornych powrotów do domu. Duże znaczenie ma przechowywanie gazu pieprzowego na co dzień. Powinien on być schowany w łatwo dostępnym miejscu tak, by wyjęcie go w razie konieczności było intuicyjne i zajęło kilka sekund, dlatego też odradza się noszenia gazu pieprzowego w plecakach czy torebkach. Gaz pieprzowy działa na osoby będące pod wpływem alkoholu oraz różnych substancji zwiększających próg odczuwania bólu, a także na agresywne zwierzęta. 

Rodzaje i właściwości gazów pieprzowych

Różne rodzaje gazów pieprzowych mają inne działanie i zasięg. Rozróżnia się gazy pieprzowe z dyszą wyrzucającą strumieniową (żelem) oraz stożkową. Gaz pieprzowy strumieniowy/ żelowy cechuje się dużą precyzją i odpornością na warunki pogodowe, takie jak wiatr. Trzeba jednak dokładnie wycelować w twarz, aby obezwładnić przeciwnika. Gaz pieprzowy tego typu ma zasięg do 4 m. Użycie gazu z dyszą stożkową powoduje rozpylenie dużej chmury szkodliwej substancji o zasięgu do 3 m. Dzięki temu gaz pieprzowy ma szansę dotrzeć do większej ilości osób. Problemem jest jednak podatność chmury gazowej na wiatr. Przy wyborze gazu pieprzowego pod uwagę trzeba wziąć także stężenie substancji aktywnej. Wskaźniki OC i SHU określają stężenie oraz moc substancji drażniącej. Im wyższe mają wartości, tym dłużej i lepiej działają.