ASG – historia, przygotowanie i bezpieczeństwo

Rodzaje broni

Air Soft Gun ma swoje początki w Japonii, gdzie pierwsze repliki powstawały już po II wojnie światowej. W tamtym czasie przeznaczone były do ćwiczeń militarnych, ponieważ rygorystyczne prawo zabraniało wykorzystania broni palnej. W historii ASG znajdziemy motywy japońskiego bushido, które kładło duży nacisk na samodoskonalenie. W latach osiemdziesiątych na rynku pojawiły się pierwsze komercyjne repliki przeznaczone dla cywili, lecz dopiero początek produkcji chińskich pistoletów na kulki wzorowanych na prawdziwej broni rozpoczął etap dużej popularności tego hobby na świecie. 

Jak przygotować się do rozgrywki?

Przede wszystkim potrzebujemy repliki. Dzisiejszy rynek oferuje bardzo szeroki wybór pistoletów – od najtańszych, które służą jedynie do zabawy po kolekcjonerskie egzemplarze. Drugą niezbędną rzeczą są gogle ochronne. W przypadku sportu, który polega na strzelaniu do siebie oczywistym jest, że oczy bez specjalnych okularów są szczególnie narażone na urazy. Dodatkowo zakupić można mundur, który wygląda jak prawdziwy. Cała zabawa polega na realnym odwzorowaniu prawdziwej strzelaniny, co odróżnia ją od np. paintballu. Po skompletowaniu podstawowego wyposażenia i „wciągnięciu” się w to hobby z pewnością dojdą kolejne elementy, takie jak lunety, dodatkowe magazynki itd. 

Bezpieczeństwo

Aby rozgrywka air soft gun była jednocześnie emocjonująca i bezpieczna musimy pamiętać o pewnych zasadach. 

Po pierwsze nie powinno się do nikogo strzelać z bliskiej odległości – jest to bolesne oraz pojawia się niebezpieczeństwo związane z przebiciem skóry. Rozsądna odległość do strzału to w zależności od repliki od 3 do 15 metrów.

Zagrożeniem może być również teren, w którym toczy się strzelanina. Należy zwracać uwagę na wszelkie znaki ostrzegawcze, które organizator wydarzenia umieścił, aby zapobiec nieszczęśliwym wypadkom. 

Pamiętajmy przede wszystkim o szacunku do innych uczestników oraz o zdrowym rozsądku, więcej tutaj